Jdi na obsah Jdi na menu
 


Ústí u Staré Paky

2. 2. 2009

             Ústí leží asi 5km severozápadně od Nové Paky při soutoku potoků Popelky a Rokytky. Jméno této vesnice se poprvé vyskytuje v r.1391. V roce 1414 se zde připomíná panoš Jan Předslavec v Ústí, později náležel statek pánům Kumburským

              Podle Antonína Hadince, býv. ředitele fy Šlechta v Lomnici, který se zabýval dlouhá léta rodopisem Hadů a Hadinců, přišel do této vsi  Jan  Had  z Třeboňska, aby se ujal tamního pustého mlýna. Měl sem přijít výměnou za jiného řemeslníka, kterých bylo na Třeboňsku třeba. Měl se narodit v r.1630 v Chlumu u Třeboně a na Kumburk měl přijít po třicetileté válce. Píše se o něm, že byl majitel mlýna v Ústí a staku v Bělé. Ale matrika v Chlumu u Třeboně začíná až rokem 1685 a ve staré gruntovní knize založené v roce 1607 se  příjmení  Had  ani jeho obdoba vůbec nevyskytuje, tutíž není prokázáno ani rodiště, ani datum narození zmíněného  Jana Hada.  Ale víme, že Hadovi dali pokřtít 9.7.1664 v Jičíně svou dceru Annu a měli ještě dalších pět dětí. Jan Had umřel 1716 a to už se píše jako  Hadinecz.

                Mlýn v Ústí postoupil roku 1703 za 190kop gr. svému synovi  Václavovi, o kterém je zápis v jičínské matrice: byl pokřtěn v Bělé v r.1663. Václav zemřel 1735 a zanechal po sobě pět synů a pět dcer.